VB Derslerine Giriş: Visual Basic Nedir?

microsoft-visual-basic

Visual Basic, Microsoft tarafından geliştirilmiş, kullanımı ve öğrenimi kolay bir programlama dilidir. GUI tabanlı olduğu için görselliğe dayanan bir dildir. Windows tabanlıdır. Bu yüzden diğer işletim sistemlerinde çalışmaz.

Eğer programlamaya yeni adım atıyorsanız ve hangi dilden başlasam diye düşünüyorsanız, Visual Basic ile başlayabilirsiniz. Çünkü yüksek seviyeli bir dil olduğu için yazması da okuması da kolaydır. Ben de programlamaya Visual Basic ile başlamıştım. 🙂

Visual Basic ile neler yapabilirim diye aklınızda bir soru işareti varsa cevabı çok basit: Hayal ettiğiniz her şeyi ! Aslında sadece Visual Basic ile değil öğrendiğiniz her hangi bir programlama dili ile , dilin müsaade ettiği esneklik çerçevesinde her şeyi yapabilirsiniz. Yeter ki kodlama ve algoritma beceriniz iyi olsun.

Visual Basic , C# gibi tamamen Nesne Yönelimli Programlama (OOP) mantığına uygun bir dildir. Bu da Visual Basic ‘i güçlü kılan özelliklerinden birisidir. Büyük/küçük harf duyarlılığı yoktur. Bu yüzden yeni başladıysanız; VB..

VB ile SQL, MySQL,Oracle,Microsoft Access gibi çeşitli veritabanlarına bağlanıp veritabanı kaynaklı projeler geliştirebilirsiniz.  Önceleri “VB ile küçük projeler yapılır.” düşüncesi insanlarda sıkça görülüyordu. Fakat VB zaman içinde kendini geliştirerek öyle olmadığını herkese kanıtladı. Yani, Visual Basic ile büyük projeler yapılabilir. 🙂

Active-x denetimleri ve nesneleri oluşturabilirsiniz. Kütüphanesi oldukça büyüktür. Öyle ki günümüzde şirketlerde çokça kullanılan ERP yazılımlarını Visual Basic ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ascii ve ikili dosya biçimleriyle de çalışabilir.

Kısacası; VB gayet geniş kütüphaneli,nesne yönelimli,her dönemde kullanılabilecek,esnek ve özellikle yeni başlayanların kolay öğrenip yazabileceği, Windows tabanlı projelerinizde kullanabileceğiniz, güzel bir programlama dilidir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.. 🙂

 

 

2 Comments

  1. vb öğrenerek programlamaya başlamak istiyorum. 10. sınıf bilişim teknolojileri öğrencisiyim. yazılarınızın devamını beklemekteyim.

    Reply
  2. Visual basic basit ve ogrenilmesi kolay bir dildir soylediginiz gibi. Bende ilk vb ile baslamistim. Paylasiminiz icin tesekkurler..

    Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir